Local election candidates announced for Wakefield district
Ackworth, North Elmsall and Upton - Ward 1
Jessica Louise Carrington - Labour
Don Marshall - Conservative
Martin Paul Roberts - A Voice For The Region
Mick Tetlow - UKIP
Airedale and Ferry Fryston - Ward 2
Simon Paul Addy - Green Party
Yvonne Stella Marie Crewe - Labour
Amy Louise Swift - Conservatives
Altofts and Whitwood - Ward 3
Jo Hepworth - Labour
Anthony David Hill - Conservative
Geoffrey Ian Johnston - UKIP
Castleford Central and Glasshoughton - Ward 4
Dawn Lumb - UKIP
Eamonn Malachy Mullins - Conservative
Tony Wallis - Labour
Crofton, Ryhill and Walton - Ward 5
Steve Ashton - UKIP
Maureen Anne Cummings - Labour
Madalene Coutinho Mestre - Conservative
Featherstone - Ward 6
Graham Leslie Isherwood - Labour
Karen Michele Palmer - Independent
David Phillip Sea-Borne - UKIP Rodney Lorraine Williams - Conservative
Hemsworth - Ward 7
Penny Ashton - UKIP
Philip Maxwell Davies - Conservative
Glyn Lloyd - Labour
Horbury and South Ossett - Ward 8
Rory Joseph Bickerton - Labour
Bob Dixon - UKIP
Mark Andrew Goodair - Liberal Democrats
Margaret Holwell - Conservative
Richard Hargreves Norris - Green Party
John Vincent Vasey - Trade Unionist and Socialist Coalition
Knottingley - Ward 9
Glenn William Melbourne Burton - Labour
Rebecca Louise Norris - Conservative
Normanton - Ward 10
David Dagger - Labour
Jean Molloy - Conservative
Colin Arthur Wroe - UKIP
Ossett - Ward 11
Jonathan Andrew Cook - UKIP
Don Hitchen - Labour
Lesley Jayne Kimber - Green Party
Tony Sargeant - Liberal Democrats
Angela Christine Taylor - Conservative
Pontefract North - Ward 12
Daniel Krstan Dearden - Trade Unionist and Socialist Coalition
Nathan Garbutt - UKIP
Pat Garbutt - Labour
Rennie Smith - Green Party
Chris Speight - Conservatives
Pontefract South - Ward 13
John Gill - Trade Unionist and Socialist Coalition
David Douglas Henshaw Jones - Labour
Geoff Walsh - Conservatives
South Elmsall and South Kirkby - Ward 14
Jim Kenyon - UKIP
Charles Rodney Scholes - Conservatives
Steve Tulley - Labour
Stanley and Outwood East - Ward 15
Dave Byrom - Trade Unionist and Socialist Coalition
Margaret Dodd - Liberal Democrats
Clive Hudson - Labour
James Lee Johnston - UKIP
Rachel Anne Malyk - Conservative
Wakefield East - Ward 16
Jody Paul Gabriel - Green Party
Steve Gilks
Mick Griffiths - Trade Unionist and Socialist Coalition
Stuart Heptinstall - Labour
Richard Martin Wakefield - Conservative
Wakefield North - Ward 17
Stuart Peter Boothman - Green Party
Lucy Victoria Brown - A Voice For The Region
Annemarie Glover - Conservative
Margaret Isherwood - Labour
Adrian O’Malley - Trade Unionist and Socialist Coalition
Keith Frank Wells - UKIP
Wakefield Rural - Ward 18
Finbarr Cronin - Liberal Democrats
Miriam Hawkins - Green Party
Sam Lynch - Trade Unionist and Socialist Coalition
Ian John Sanders - Conservative
Ruth Elizabeth Shard - UKIP
Jayne Louse Wilby - Labour
Wakefield South - Ward 19
Darren Byford - Labour
David Cameron Currie - Liberal Democrats
Monica Lavinia Graham - Conservative
Mark Knight Pedlar - Green Party
John Henry Sibbald - Trade Unionist and Socialist Coalition
Wakefield West - Ward 20
Ryan Case - Labour
Brian Else - Green Party
Richard Stephen Hunt - Conservative
Ian Miller Johnston - UKIP
Neil Justin Taylor - Trade Unionist and Socialist Coalition
Wrenthorpe and Outwood West - Ward 21
David Arthur - Liberal Democrats
Charlie Keith - Labour
Brian Moorhouse - UKIP
Dean Antony Ryan - Conservative