Wakefield Harriers promoted after second place finish

Wakefield Harriers won promotion after finishing second at Spinkhill.
Wakefield Harriers won promotion after finishing second at Spinkhill.
0
Have your say

Wakefield Harriers secured promotion to the UK Youth Development U17/U20 League Northern Premier 1 Division after finishing second in Spinkhill last weekend.

The Harriers came in behind City of Sheffield AC at the final event of the season to win the league by a single point.

Wakefield have won one and finished as runners-up in three of the four meets this season, a record good enough to see them pip Sheffield to the title.

The team’s success was down to a string of consistent performances from their star athletes, and Sunday was no different as they raked in a total of 533 match points.

William Rotherford took victory in the men’s A 100m in a time of 11.52 secs, while Scott Atkinson won the men’s A 200m in a photo finish after running 22.24 secs.

Alyce McCurdie took double glory as she won the shot put and the hammer throw, recording distances of 9.04m and 23.67m respectively.

Other winners on the day included James Saxton (men’s A 1500m), Kieran Thackray (men’s A hammer), Ethan Plumb (men’s A javelin), Ben Read (men’s U17 800m) and George Heppinstall (men’s U17 high jump).

City of Sheffield won the event with a total of 629.5 points, but it proved in vain as Wakefield took the title with 21 league points from a possible total of 24.

They will now go on the compete in the Northern Premier 2 Division next season against teams such as Edinburgh and Sale Harriers.

The Harriers also competed in the final round of the West Yorkshire Track and Field League at Thornes Park last Saturday.

Mikaela Harrison was the star performer for Wakefield as she won the women’s 400m in a time of 56.03 secs, more than 10 seconds clear of the nearest challenger.

Alistair Robinson took a brilliant double in the junior-senior 400m (53.51 secs) and 800m (1 min 58.62 secs), while there were also victories for Wakefield’s Alex Rogers (men’s U15 100m), Ben Read (men’s U17 800m), Lucy Robinson (women’s U17 800m), Grace Eyles (junior/senior 100m), Hannah Yates (junior/senior discus) and Chris Ward (junior/senior 3000m).

The club is also celebrating two athletes who won their individual leagues after the final event, with Bethany Porter taking the honours in the Junior/Senior Women’s contest, while Jessica Eyles was the women’s U17 champion.

Others to win medals included Patrick Thackray (2nd U17 Men), Bailey Mann (3rd U11 Boys), Alexander Rogers (3rd U15 Boys) and Stephen Thorpe (3rd Senior Men).