Full line-up and on stage times revealed for Leeds Festival

The anticipation is keener than ever and it's here at last with the sold-out 2021 Leeds Festival getting under way in the next 24 hours.

Headline act: Stormzy. Picture: Leon Neal/Getty Images
Headline act: Stormzy. Picture: Leon Neal/Getty Images

After last year's cancellation the sense of excitement has been building for months, once the summer spectacular was given the go-ahead and it will all start around midday tomorrow

What will follow will be three days of big name entertainment with the likes of Liam Gallagher, Stormzy, Post Malone and Biffy Clyro likely to provide the highlights for a crowd highly likely to be mad for a party after all that has been denies to everyone since the start of the Covid pandemic.

There are a few changes this year, most notably the addition of a second main stage, which allows for even more top names to make their way to Bramham Park.

First day headliner: Liam Gallagher.

Most Popular

    Interestingly if everything runs smoothly there will be no time clashes between the headliners of the two biggest stages, allowing eager fans to catch both top of the bill acts on each of the three days.

    Times for all the performances have now been revealed and can be seen below.

    The opening day sees Oasis legend Liam Gallagher given his first solo artist headline slot at the festival when he appears on the Main Stage East. With Gerry Cinnamon, Wolf Alice and Tom Grennan also taking to the same stage it's a brilliant line-up sure to please.

    Main Stage West headliners Biffy Clyro are a late addition to the line-up after Queens of the Stone Age could not make it over from the US and are another crowd pleasing act who have gone down a storm at previous Leeds Fests.

    Post Malone on stage on a previous headline show at the Leeds Festival.

    Saturday is a big day for British rap star Stormzy as he plays his first Leeds Festival main stage headline slot and a massive crowd can be anticipated for one of the biggest names in UK music right now.

    Catfish and The Bottlemen are leading the line-up on the Main Stage West while an eclectic bill on both of the biggest stages sees the likes of AJ Tracey, Sam Fender, Mabel and Declan McKenna performing.

    The final day of the festival has more of a dance music flavour with Post Malone, Disclosure, Slowthai and The Kid Laroi among the acts on show alongside the likes of Sigrid, The Wombats and Two Door Cinema Club.

    Comedy, meanwhile, has long been an important part of the fabric of the festival and will bring some highlights on the Alternative Stage over the three days.

    Main stager: Tom Grennan.

    Although not the stellar line-up of previous years, there will be plenty of laughs provided by a line-up that includes Simon Amstell, Katherine Ryanand, Joel Dommett, Lloyd Griffith, Chris Washington, Dane Baptiste, Elliot Steel, Luke Wright, Helen Bauer, and Tiff Stevenson.

    Here are the published times for the acts on the main stages over the three days:

    FRIDAY

    Main Stage East

    Late addition: Biffy Clyro.

    12:30 – 13:00: The Struts

    13:35 – 14:10: The Hunna

    14:50 – 15:25: KSI

    16:10 – 16:45: Tom Grennan

    17:35 – 18:15: Wolf Alice

    19:15 – 20:05: Gerry Cinnamon

    21:30 – 22:45: Liam Gallagher

    Main Stage West

    12:00 – 12:30: Hot Milk

    13:00 – 13:30: Russ Millions

    14:15 – 14:45: Neck Deep

    15:30 – 16:05: Arizona Zervas

    16:50 – 17:30: Blossoms

    18:20 – 19:10: Yungblud

    20:10 – 21:25: Biffy Clyro

    BBC Radio 1 Dance Stage

    12:00 – 12:25: Flawes

    12:40 – 13:10: Sam Tompkins

    13:25 – 13:55: Niko B

    14:15 – 14:45: Bad Boy Chiller Crew

    15:00 – 15:30: L Devine

    15:40 – 16:20: Ama

    16:25 – 17:05: Harriet Jaxxon

    17:10 – 17:55: Koven

    18:00 – 18:45: Nathan Dawe

    18:50 – 19:45: Shy FX

    19:45 – 22:40: Crucast

    BBC Radio 1Xtra Stage

    12:00 – 12:30: Kasien

    12:45 – 13:15: Kam-Bu

    13:30 – 14:00: French the Kid

    14:15 – 14:45: Aystar

    15:00 – 15:30: Sam Wise

    15:45 – 16:15: Cole LC

    16:30 – 17:00: S-X

    17:20 – 17:50: Abra Cadabra

    18:10 – 18:45: Darkoo

    19:05 – 19:40: Swarmz

    20:05 – 20:40: M1llionz

    21:05 – 21:50: OFB

    22:15 – 23:00: Digga D

    Festival Republic Stage

    12:00 – 12:30: Blondes

    12:50 – 13:20: Lucy Blue

    13:40 – 14:10: Sophie and the Giants

    14:30 – 15:05: Lyra

    15:25 – 16:00: Baby Queen

    17:15 – 17:50: Bloxx

    18:10 – 18:45: Mae Muller

    19:05 – 19:40: Holly Humberstone

    20:05 – 20:40: Bakar

    22:10 – 23:00: Girl in Red

    BBC Music Introducing Stage

    13:20 – 13:45: Andrew Cushin

    14:00 – 14:25: Fur

    14:45 – 15:10: Lauran Hibberd

    15:30 – 15:55: Ffsytho?!

    17:10 – 17:35: Stone

    17:55 – 18:20: Alfie Indra

    18:40 – 19:05: Yard Act

    19:25 – 19:50: Berwyn

    20:10 – 20:35: Josie Man

    SATURDAY

    Main Stage East

    12:45 – 13:10: Demob Happy

    13:40 – 14:20: Inhaler

    14:50 – 15:20: MoStack

    16:00 – 16:40: Declan McKenna

    17:30 – 18:15: Mabel

    19:15 – 20:00: AJ Tracey

    21:30 – 22:45: Stormzy

    Main Stage West

    12:00 – 12:45: Nothing But Thieves

    13:10 – 13:40: The Snuts

    14:20 – 14:50: Sports Team

    15:20 – 16:00: Sea Girls

    16:45 – 17:25: Aitch

    18:20 – 19:10: Sam Fender

    20:05 – 21:25: Catfish and The Bottlemen

    BBC Radio 1 Dance Stage

    12:00 – 12:30: Kara Marni

    12:45 – 13:15: Gracey

    13:30 – 14:00: Lowes

    14:25 – 14:55: JC Stewart

    15:15 – 15:55: Mimi Webb

    16:05 – 16:45: 220 Kid

    16:45 – 17:25: Noizu

    17:30 – 18:10: Prospa

    18:15 – 18:55: Franky Wah

    19:00 – 19:45: Dom Dolla

    19:50 – 20:50: Hybrid Minds

    21:15 – 22:40: MK

    BBC Radio 1Xtra Stage

    11:55 – 12:25: DJ Tiiny

    12:30 – 13:00: AntsLive

    13:15 – 13:45: Dreya Mac

    14:00 – 14:30: Tia Carys

    14:45 – 15:15: Blanco

    15:30 – 16:00: Shaybo

    16:15 – 16:45: Tiffany Calver

    17:00 – 17:30: Backroad Gee

    17:45 – 18:15: Ivorian Doll

    18:35 – 19:10: Meekz

    19:30 – 20:05: Ghetts

    20:30 – 21:15: Jack Harlow

    The Lock Up

    12:30 – 12:55: Punkband

    13:15 – 13:40: Chapter and Verse

    14:00 – 14:25: Bad Nerves

    15:40 – 16:15: Grace McKagan

    16:35 – 17:05: Wargasm

    17:25 – 17:50: Dana Dentata

    18:15 – 18:40: Nova Twins

    19:05 – 19:40: Yonaka

    20:05 – 20:40: Ashnikko

    21:05 – 21:45: Boston Manor

    22:15 – 23:00: Dinosaur Pile-Up

    BBC Music Introducing Stage

    12:30 – 12:55: Dea Matrona

    13:15 – 13:40: Lvra

    14:00 – 14:25: Ffsytho?!

    14:45 – 15:10: Lady Ice

    16:25 – 16:50: The Rills

    17:10 – 17:35: Graft

    17:55 – 18:20: Meg Ward

    18:40 – 19:05: Tayo Sound

    19:25 – 19:50: Downtown Kayoto

    20:10 – 20:35: Low Hummer

    SUNDAY

    Main Stage East

    12:30 – 13:00: The Academic

    13:40 – 14:10: Easy Life

    14:50 – 15:20: Beabadoobee

    16:10 – 16:50: Sigrid

    17:40 – 18:20: The Kid Laroi

    19:20 – 20:10: Two Door Cinema Club

    21:35 – 22:45: Post Malone

    Main Stage West

    12:00 – 12:30: The Hara

    13:05 – 13:35: Fever 333

    14:15 – 14:45: I Don’t Know How But They Found Me

    15:25 – 16:05: Becky Hill

    16:55 – 17:35: Slowthai

    18:25 – 19:15: The Wombats

    20:15 – 21:30: Disclosure

    BBC Radio 1 Dance Stage

    12:00 – 12:30: Noisy

    12:45 – 13:15: Will Joseph Cook

    13:35 – 14:05: KennyHoopla

    14:20 – 14:50: Alfie Templeman

    15:05 – 15:40: Thomas Headon

    15:55 – 16:45: Hannah Wants

    16:50 – 17:30: Chaya

    17:35 – 18:15: James Organ

    18:20 – 19:05: Danny Howard

    19:15 – 19:55: Syreeta

    20:05 – 21:20: Sonny Fodera

    21:30 – 22:40: Solardo

    BBC Radio 1Xtra Stage

    12:00 – 12:20: Keedz

    12:25 – 12:55: Kenny Allstar

    13:10 – 13:30: Mastermind

    13:45 – 14:15: Che Lingo

    14:30 – 15:00: Trillary Banks

    15:15 – 15:45: DJ Target

    16:00 – 16:30: Miss LaFamilia

    16:45 – 17:15: S1mba

    17:30 – 18:05: M24

    18:30 – 19:05: Central Cee

    19:30 – 20:05: Tion Wayne

    20:30 – 21:55: Tyga

    The Pit

    12:00 – 12:25: Gender Roles

    12:40 – 13:05: Dead Poet Society

    13:20 – 13:45: Macca Wiles

    14:45 – 15:15: Jazmin Bean

    15:35 – 16:05: Bob Vylan

    16:25 – 16:55: Badflower

    18:05 – 18:40: Loathe

    19:00 – 19:35: City Morgue

    20:00 – 20:35: Holding Absence

    21:00 – 21:40: Creeper

    22:10 – 23:00: Fever 333

    BBC Music Introducing Stage

    13:15 – 13:45: Mega

    14:05 – 14:30: Police Car Collective

    14:50 – 15:15: Bonnie Kemplay

    15:35 – 16:00: Low Girl

    16:20 – 16:45: Claudia Valentina

    17:05 – 17:30: Finn Askew